На 01.12.2020 г. е обнародван Закон за допълнение на Закона за задълженията и договорите, ДВ бр./102, с който се въвежда 10-годишна абсолютна давност за задълженията на физически лица. Промените ще влязат в сила от 1 юни 2021 г., тъй като е предвидено това да стане след 6 месеца от обнародването им.
Разпоредбата, с която се регламентира новата давност, е на чл. 112 от ЗЗД. Тя предвижда, че „с изтичането на десетгодишна давност се погасяват парични вземания срещу физически лица, независимо от прекъсването ѝ, освен когато задължението е отсрочено или разсрочено“.
Изчерпателно се изброяват вземания (8 вида), за които няма да се прилага абсолютната давност: от търговската дейност на еднолични търговци или на физически лица – съдружници в дружество по чл. 357 ЗЗД; за непозволено увреждане; за неоснователно обогатяване; за издръжка; за трудово възнаграждение; за обезщетения по Кодекса на труда; по повод приватизационна сделка; по повод имущество, реституирано по реда на нормативен акт.
Изрично е регламентирано, че за новата давност ще се прилага разпоредбата на чл. 118 от ЗЗД, а именно ако длъжникът изпълни задължението си след изтичането ѝ, няма право да си иска обратно платеното, макар и в момента на плащането да не е знаел, че тя е изтекла.
Освен това абсолютна давност, подобно на погасителната, няма да тече докато трае съдебният процес за вземането, както и между деца и родители, или настойници и попечители, между съпрузи и срещу управители (всички хипотези на чл. 115 ЗЗД).
Промените в ЗЗД предвиждат, че тя ще се прилага и за заварените случаи.
(пълния им текст виж тук) ->
https://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=153952